Wcale nie potrzeba wody, żeby mieć czystą pociechę na zdjęciu.

Wiadomo, że naturalne zdjęcia są najlepsze. Umorusana buzia dziecka ma swój urok. Czasem jednak uda nam się zrobić te jedno idealne ujęcie, które chcemy oprawić w ramkę i dać w prezencie dziadkom. Problem pojawia się, kiedy buzia jest pokryta czekoladą, bluzeczka ziemią i trawą, a środek czoła zdobi ogromny pryszcz.  Jednak jest na to sposób.

UWAGA: Ten poradnik jest przeznaczony dla laików. Jeśli masz jakiekolwiek pojęcie o grafice, odpuść sobie czytanie, bo tylko przyprawię Cię o migrenę. 

collage

Na początek wybieramy jedno zdjęcie, na którym w końcu udało nam się złapać buzię naszego dziecka (w przypadku mojego to wyjątkowo trudne zadanie, bo przemieszcza się o wiele szybciej niż działa spust migawki w aparacie). Otwieramy je w Photoshopie i wybieramy opcję Patch Tool

DSC_1124aa

1

Przybliżamy zdjęcie i zaznaczamy brudny obszar na buzi czy ubranku. Przenosimy go kawałek dalej, w miejsce, gdzie skóra czy materiał są czyste. Czynność powtarzamy do momentu uzyskania idealnej buzi, z której dziadkowie będą szczęśliwi.

2

3

4

Kiedy nasze dziecko jest już czyste, pora odrobinę wygładzić jego buźkę, żeby ukryć efekt wcześniejszych działań. W tym celu powielamy tło i wybieramy opcję Gaussian Blur. Korzystając z podglądu ustawiamy parametry tak, żeby uzyskać zadowalający efekt.

5

6

7

Teraz zostało wymazać gumką obszary, które powinny pozostać ostre (czyli generalnie wszystko poza buzią). Spłaszczamy warstwy, na których pracowaliśmy (całe dwie) i cieszymy się czystym dzieckiem bez użycia wody.

8

Przed nami najprzyjemniejsza część. Używając filtrów (zarówno tych w Photoshopie, jak i w programach dostępnych online – typu Pixlr czy Picmonkey) dowolnie zmieniamy kolory i klimat zdjęcia. Ja jestem wierna cudownym, jednak płatnym, zestawom filtrów i gotowych akcji Paint The Moon.

DSC_1124

Teraz tylko drukować, oprawić w piękną, ozdobną ramkę i dać w prezencie ukochanym dziadkom!

Następnym razem: jak usunąć niechcianą postać w tle.