Mojito jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych drinków na świecie. Wersja podstawowa jest orzeźwiającym połączeniem mięty, limonki , cukru i gazowanego napoju. Tylko, że nie musimy się do niej ograniczać. Przed Wami moje propozycje nietypowych smaków.


MOJITO TRADYCYJNE

Żeby zacząć eksperymentować z rodzajami mojito, najpierw musimy nauczyć się, jak wykonać wersję klasyczną. Będą nam potrzebne:

  • Pół limonki
  • Dwie łyżki cukru (przyjęło się używać cukru brązowego, jednak na Kubie stosuje się cukier biały). Ja do klasycznego polecam brązowy (inaczej ludzie jeszcze gotowi są zarzucić wam brak umiejętności), jednak wersje alternatywne lepiej wyglądają i smakują z białym cukrem)
  • 50 ml białego rumu (w wersji alkoholowej)
  • 20 ml soku jabłkowego (w wersji bezalkoholowej)
  • garść liści mięty (zwykle koło 7-8, jednak wszystko zależy od wielkości liści)
  • kruszony lód (kolejna ciekawostka – oryginalne podawane było na kościach. Kruszony lód topi się dużo szybciej rozwadniając drinka)
  • Sprite/ woda gazowana / tonic

Limonkę kroimy i wybieramy 3-4 części. Cukrem do wysokiej szklanki. Wszystko miażdżymy madlerem, aż cukier całkiem rozpuści się w soku z limonki. Kiedy już zrobi się z tego syrop, dodajemy miętę (pamiętajcie, żeby dać jej wcześniej klapsa – uwolni wtedy więcej aromatu). Ostrożnie uciskamy ją madlerem, żeby wypuściła soki, ale nie stała się miazgą. Inaczej kawałki mięty będą zatykać rurkę i utrudniać picie.

Szklankę do około 3/4 wysokości wypełniamy lodem. Nalewamy soku jabłkowego lub rumu (zależnie od tego, na jaką wersję się zdecydowaliśmy) i dokładnie mieszamy z góry na dół, tak, żeby syrop zmieszał się z napojem na całej wysokości lodu.

Dopełniamy lodem do końca i uzupełniamy napojem. Jeszcze raz (tym razem już delikatnie) mieszamy. Gotowe! Możecie cieszyć się pysznym drinkiem.


MOJITO OWOCOWE (TRUSKAWKOWE / ANANASOWE / ARBUZOWE )

Do limonek i mięty dorzucamy kilka kawałków wybranego owocu. Zamiast 50 ml rumu, używamy 30ml rumu i 20 ml Malibu (w wersji bezalkoholowej zamiast soku jabłkowego możemy dodać trochę syropu kokosowego). Takie mojito jest bardzo słodkie, więc żeby pozostało orzeźwiające zamiast Sprite wypełniamy je tonikiem lub wodą gazowaną.

Polskie arbuzy nie są aż tak intensywne w smaku jak hiszpańskie. Warto dodać trochę syropu albo soku arbuzowego


MOJITO OGÓRKOWE

Do limonek i mięty wkrajamy klika kawałków ogórka i dosypujemy suszonych lub świeżych płatków róży (opcjonalne). Możemy zamiast rumu użyć w tym przypadku ginu (idealnie komponuje się Hendrick’s, jednak nie ma przeciwwskazań do użycia jakiegokolwiek innego). Dopełniały tonikiem.


MOJITO KOLOROWE (CZERWONE I NIEBIESKIE)

Wyglądają bardzo imponująco, a jest banalnie proste (i często zapewnia napiwek minimalnym wysiłkiem). W czerwonym stosujemy czerwoną wódkę zamiast rumu (jeśli zdecydujemy się na tonik zamiast Sprite możemy jeszcze wykończyć je paroma kroplami grenadiny – w ten sposób uzyskamy ładniejszy kolor). W przypadku niebieskiego robimy zwykłe mojito i uzupełniamy je na samym końcu blue curacao (w tym przypadku też można użyć toniku, ponieważ Blue Curacao jest bardzo słodkie)


MOJITO SZAMPAŃSKIE (IDEALNA OPCJA NA SYLWESTRA)

Robimy zwykłe mojito z białym cukrem, jednak zamiast używać do wypełnienia zwykłego napoju – dolewamy wina musującego(ważne, żeby był słodki lub pół słodki). Jeśli mamy słabą głowę warto zmniejszyć ilość rumu do 30 ml.


MOJITO CUKIERKOWE

Przygotowania do tego warto zacząć dzień wcześniej – garść misiów Haribo zalewamy w miseczce wódką albo rumem. Jeśli jednak chcemy zrobić je od razu – nie ma problemu. I tak będzie pyszne!Razem z limonką rozgniatamy kilka misiów (lub innych żelków). Możemy też dodać 20-30 ml syropu o smaku gumy do żucia (albo przygotować wcześniej wódkę o takim smaku – dzień wcześniej do małej butelki wlewamy wódkę i opakowanie rozpuszczalnych gum do żucia. Mamy wtedy cukierkowy alkohol, którego możemy użyć zamiast rumu)


Nie bójcie się eksperymentować z rodzajami mojito – zmieniajcie proporcje i dodatki, aż znajdziecie idealne dla siebie (nikt też nie zabroni Wam mieszać podanych wyżej przykładów do woli – może niebieskie ananasowe?). Na zdrowie!